Charakteristika adresáta/odosielateľa:
Turzo, Imrich: (11.9.1598 Bytča, Slovensko - 1.10.1621 Mikulov, Česko), diplomat, zemepán. Bližšie biografické údaje dostupné v: Slovenský biografický slovník. Zv. VI. Martin: Matica slovenská, 1994, s. 148
Turzo, Juraj: (2.9.1567 hrad Lietava, Slovensko - 24.12.1616 Bytča), vojenský veliteľ, stoličný a krajinský hodnostár, zemepán. Bližšie biografické údaje dostupné v: Slovenský biografický slovník. Zv. VI. Martin: Matica slovenská, 1994, s. 150-151
Signatúra miesta uloženia:
Bytča, ŠA, Oravský komposesorát, Turzovská korešpondencia 1541 - 1626, IV-T/5. fasc. Nro. 133. Dodatok a podpis autograf.
Sekundárny zdroj:
DOMÁNYHÁZI, Edit, Zsuzsa FONT, Gizela KESERū a Miklós LATZKOVITS. A Thurzó család és a Wittenbergi egyetem: Dokumentumok és a rektor Thurzó Imre írásai 1602-1624. Szeged: Szegedi Oktatástörténeti Munkaközösség, 1989, list č. 82.
Regest:
Imrichov list z Wittenbergu, ktorý napísal z 5. septembra, dostal do Trnavy 27. septembra. Teší sa, že je syn zdravý. Otec píše – my, tvoji rodičia, sestry a ostatní príbuzní – sa tešia dobrému zdraviu. S počudovaním sa dozvedá od Armbrustera o tom, že v auguste aj dvakrát písal, najprv 5. augusta – tento list poslal prostredníctvom Maczka, potom 15. augusta – ten prostredníctvom riadnej pošty, a syn nedostal od neho žiaden list. Kvôli svojej zaneprázdnenosti mu píše zriedkakedy, pretože doteraz v Trnave rokovali z cisárovho poverenia. Podľa zvyklosti sa 18. októbra v Bratislave bude konať zasadnutie súdnej rady. Ešte pred tým 5. októbra sa bude rokovať o uzavretí mieru s Turkami. Kvôli nasledujúcim veciam nesúhlasí so synovou cestou do Hamburgu. Po prvé: jeho odporúčajúce listy sú platné len v saskom vojvodstve, a tiež štúdiá ho viažu tam, po druhé: v braunschweigskom kniežatstve sú nepokoje kvôli dedičným záležitostiam a v súčasných vojnových dobách je cestovanie veľmi nebezpečné. Keď ale tak veľmi Imrich chce navštíviť Hamburg a vidieť oceán, navrhuje, aby odcestoval na konci školského roku. S radosťou ale povoľuje synovi vycestovať do Lipska, môže tam navštíviť veľtrh a besedovať s univerzitnými profesormi. Dodatok: oznamuje synovi, že napísal saskému vojvodovi a jeho bratovi, listy poslal do Prahy, a tak tieto sa pri prvej vhodnej príležitosti dostanú k adresátom. Na liste rukou Imricha Turza napísané: dostal som 13. a odpovedal som 17. októbra 1615.